ČR tak za loňský rok získala o 85,7 mld. Kč více, než do rozpočtu EU zaplatila. Jedná se o druhý nejlepší výsledek od vstupu ČR do EU v roce 2004.
„Naše členství v Evropské unii dává jednoznačně smysl a to nejen z finančního hlediska. Evropské peníze pomáhají financovat projekty, ze kterých naši občané benefitují každý den. Ať už se jedná o oblast dopravy, životního prostředí nebo inovací a vzdělávání,“ uvádí ministryně financí Alena Schillerová a dodává: „Jednou z hlavních priorit vlády v oblasti čerpání evropských peněz je nyní předložení správně nastaveného Národního plánu obnovy, který má investičně pomoci co nejrychleji zotavit naši ekonomiku po koronavirové krizi. Evropské peníze chceme čerpat na digitální a zelenou transformaci, na podporu podnikání, infrastruktury, vědy, výzkumu, inovací a rozvoje vzdělávání.“ Odhadovaná celková alokace, kterou z něj Česká republika pro roky 2021-2026 může získat, činí 182 mld. Kč. Plán by měl být předložen Evropské komisi nejpozději 30. dubna 2021.
Vývoj tzv. čisté pozice České republiky, tedy rozdílu mezi penězi, které český stát do evropské pokladny odvedl, a sumou, kterou obdržel, ukazuje za jednotlivé roky následující graf. Letošní výsledek +85,7 mld. Kč je tak po rekordním roce 2015 (+150,0 mld. Kč) druhý historicky nejúspěšnější.
Vývoj čisté pozice od roku 2004
Celkově ČR od svého vstupu do EU 1. května 2004 do 31. prosince 2020 zaplatila do rozpočtu EU 677 mld. Kč a získala 1,57 bil. Kč. Kladné saldo čisté pozice České republiky ve vztahu k rozpočtu EU tak souhrnně dosáhlo 896,4 mld. Kč. Za pozitivní čistou pozicí ČR k evropskému rozpočtu stojí především příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti a příjmy ze Společné zemědělské politiky EU. Dlouhodobý postupný nárůst odvodů ČR reflektuje jak rostoucí objem rozpočtu EU, tak i dlouhodobé posilování ekonomické vyspělosti ČR v rámci EU.