Letos je úroda jablek na jihu Čech zasažena nepříznivými klimatickými podmínkami. Jaroslav Muška, ředitel společnosti Zemcheba Chelčice, ukazuje na pár krásných jablek určených ke konzumaci. Taková jablka jsou však letos velkou vzácností.
Společnost Zemcheba běžně sklízí okolo 3000 tun jablek, avšak letos očekávají jen přibližně 200 tun. Z těchto sotva třetina splňuje standardy pro konzumaci. Jarní mrazy poškodily nejen jablka, ale i další ovocné plodiny jako třešně a švestky, což má negativní dopad na celkové množství sklizeného ovoce.
Vedoucí zpracovny Luboš Vybíral upozorňuje na problém zdeformovaných a poškozených jablek. Převládají deformace a hniloba, což znemožňuje jejich využití ve výrobě. Ze dvou třetin bude muset být ovoce určeno pro průmyslové zpracování nebo likvidaci. Zajištění dostatečných zásob tak vyžaduje nakupování jablek od jiných pěstitelů, především z Moravy.
Kvůli letošní neúrodě vzrostly ceny jablek, což se výrazně promítne do výrobních nákladů produktů jako jablečné pyré a ovocné šťávy. Tyto náklady následně ovlivní i konečnou cenu výrobků na trhu. Muška podotýká, že vysoké náklady surovin staví společnost do nezáviděníhodné pozice, z nichž není jiná cesta, než promítnout navýšení do cen konečných produktů.
Přestože část ztrát je pokryta penězi z pojištění proti kroupám a mrazům, stejně jako dotacemi z Evropské unie, letošní sezóna představuje pro ovocnáře velkou výzvu. Ekonomické dopady takových klimatických výkyvů se mohou promítnout do odvětví nejen pro letošek, ale i pro nadcházející roky.