„Akce byla dokončena před Velikonocemi, protože na podzim nám již zamezily deště a pak i mrazy a nedobré počasí, abychom prováděli nátěr a mokré čištění,“ uvedl ředitel muzea Jakub Smrčka.
Kovový stojan byl očištěn od odlupujícího se starého nátěru a koroze a nově natřen, stará poškozená a popraskaná tabulka byla nahrazena novou, která nese totožný text jako původní. „Ještě tam kolega z muzea upraví jeden šroub, jehož závit v železe již nebyl pevný, ale vizuálně je vše v pořádku. Šetrně jsme očistili od hrubých nečistot a mechů bronzový reliéf a betonový nápis, kámen samotný jsme čistili jen velmi jemně, zůstává v přírodním vzhledu. Zatím nebylo potřeba konzervovat reliéf a obnovovat jeho patinu, protože je zcela v pořádku. Nepoužívali jsme chemické metody na čištění kamene od stop oxidů mědi vyteklých vinou znečištění ovzduší na jeho povrch, to bychom svěřili někdy v budoucnu restaurátorovi,“ vysvětlil Jakub Smrčka
Pokud by bylo nyní zjištěno nějaké poškození (zejména nové infotabulky), má muzeum k dispozici data k případné opravě či obnově. Za celá léta od odhalení v roce 1996 nedošlo naštěstí k vandalismu vůči pomníku, snad tedy obstojí i nadále.
K 600. výročí (upálením táborských pikartů Janem Žižkou v dubnu roku 1421) byl zařazen text do dubnových Novin táborské radnice: https://www.taborcz.eu/assets/File.ashx?id_org=16470&id_dokumenty=76617.
foto: město Tábor
zdroj: tisková zpráva, město Tábor