ZPRÁVY AKTUALITY Jižní čechy

Sovinec v Borových Ladech

Sovinec v Borových Ladech je domovem šesti druhů sov, včetně sovy pálené a puštíka bělavého. Sovy jsou aktivní a po narození z voliér v Klášterci se seznamují s novým prostředím. O starost o sovy se postará ošetřovatelka Janka Smatanová, která zároveň provází návštěvníky.

0

Včera Miroslav Pucholt

Strmilov zásadně proti větrným elektrárnám

Plány na výstavbu větrných elektráren ve Strmilově vyvolaly odpor místních obyvatel, kteří se obávají negativního vlivu na krajinu. I když starosta a zastupitelstvo města vidí ve větrnících potenciální finanční přínos, místní obyvatelé dávají přednost zachování krásné přírody a nesouhlasí s novými výškovými stavbami.

0

Před 2 dny Adam Wágner

Česko do 10 let končí se spalováním uhlí

Ministr životního prostředí Petr Hladík oznámil, že do deseti let Česko zcela ukončí spalování uhlí. Nový dotační program na výměnu uhelných kotlů začne po skončení aktuální dotace. Kritici upozorňují na nespravedlnost pro ty, kteří nedávno investovali do ekologických uhelných kotlů.

0

Před 3 dny Miroslav Pucholt

Oprava přejezdu u Kaplice blokuje hlavní tah na Rakousko

V Kaplici probíhá oprava železničního přejezdu na hlavním tahu z Českých Budějovic na Rakousko, což komplikuje dopravu. Řidiči musí využívat objízdné trasy, přičemž nákladní vozidla mají delší trasy přes lipenskou přehradu. Opravy potrvají do 28. května a celkové náklady činí 19,5 milionu korun.

0

Před 3 dny Ester Vohradská

8,5 mil. EUR pro přeshraniční projekty na česko-rakouské hranici

Fond malých projektů (FMP) podporuje přeshraniční spolupráci mezi komunitami na česko-rakouské hranici. Do konce roku 2028 je k dispozici 8,493 mil. EUR. Žadatelé mohou od května 2024 předkládat projekty zaměřené na kulturu, sociální a ekonomické vztahy.

0

Před 3 dny Lenka Hubingerová

PerníkoMAT v Samosolech láká turisty a místní

Na návsi v Samosolech u Jindřichova Hradce se otevřel proutěný koš plný perníků, který láká turisty i místní. Autorkou perníčků je Karolína Zavřelová, která spolu s Helenou Průšovou přišly s nápadem na perníkomat.

0

Před 4 dny Adam Wágner

Policisté zápolí v soutěži s mezinárodní účastí

Policisté se zúčastnili soutěžního přeboru na různých stanovištích s různými úkoly simulujícími reálné situace střelby a první pomoci. Akce trvala dva dny a zahrnovala i mezinárodní účast. Nejlepší tři muži a ženy postupují do republikového kola.

0

Před 5 dny Michaela Prokopová

Stříteský triumfuje v Českém Krumlově

Stříteský znovu triumfoval v české rallye, tentokrát na závodě v Českém Krumlově. První etapu ukončil s mírným náskokem před Kopeckým, který během druhého dne ještě navýšil. Napínavý souboj zakončil těsným vítězstvím nad Pechem. Kopecký se umístil třetí.

0

Před 6 dny Rebeka Schmidt

Větrné elektrárny na Žibřidovském vrchu dostávají zelenou!

Plány na výstavbu větrných elektráren v jižních Čechách mají novou šanci na Žibřidovském vrchu v katastru Dolního Dvořiště po odmítnutí projektu v Rožmberku nad Vltavou kvůli odporu místních obyvatel a památkářů. Investor čelí stále dlouhému schvalovacímu procesu.

0

Před 6 dny Miroslav Pucholt

Jihočeští starostové míří do krajských voleb

Jihočeská veřejnost, nová aliance starostů a místostarostů jihočeských měst, se chystá kandidovat v podzimních krajských volbách. Kandidátku tvoří 55 členů včetně významných místních politiků. Cílí na zlepšení komunikace mezi krajem a obcemi a posílení místních samospráv.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Tábor zrekonstruuje plavecký stadion: Dotace 32,3 milionu!

Město Tábor provede rekonstrukci plaveckého stadionu, a to s podporou Národní sportovní agentury, která poskytla dotaci 32,3 milionu korun. Radnice pokryje zbytek nákladů. Oprava zahrne 25m bazén, ochozy, prosklenou fasádu a technologie.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Dětská olympiáda v Č. Budějovicích

Měsíc před olympiádou v Paříži proběhne olympiáda dětí a mládeže v Českých Budějovicích. Slavnostní zahájení se uskuteční v neděli 23. června na Náplavce. Zahájení bude moderovat Daniel Stach a vystoupí Adam Mišík. Ceremoniály s předáváním medailí budou probíhat celý týden.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Zájem o práci u městské policie je nízký

Městští strážníci se kromě jiného zabývají odchytem toulavých zvířat, což je oblíbená činnost prachatického strážníka Miroslava Lahovce. Problémem je stárnutí strážníků, kdy průměrný věk vzrostl z 26 na 50 let. Městská policie Prachatice hledá nové strážníky, ale zájem je malý.

0

Před týdnem Miroslav Pucholt

Zážitková exkurze do světa Křižíka a první elektrifikované železnice

Historická technická památka na břehu Lužnice se chystá na rozsáhlou rekonstrukci v řádech milionů. Atraktivitu zvýší dvě nadzemní podlaží expozic věnovaných vynálezcům a životu Františka Křižíka, informace o první elektrifikované železnici ve střední Evropě.

0

Před týdnem Ester Vohradská
UNIWEB - weby od lidí pro lidi