Jak se počítají ceny dodavatelů poslední instance

Dodavatelé poslední instance (DPI) se při stanovení ceny musejí řídit pevnými pravidly.


Cena DPI je totiž regulovaná metodou věcného usměrňování, což znamená, že do ní může dodavatel zahrnout jen oprávněné náklady a přiměřený zisk, který pokrývá jeho obchodní riziko. Podle předběžných výpočtů Energetického regulačního úřadu (ERÚ), které dnes představil na tiskové konferenci, se rizikové přirážky DPI nyní pohybují v jednotkách procent.

Mezi oprávněné náklady, které mohou DPI zahrnout do svých cen, se započítává především cena samotné elektřiny nebo plynu, náklady na dorovnání diagramu spotřeby, náklady na odchylku nebo administrativní náklady spojené s obsluhou zákazníka. Stejně jako v případě běžných dodávek energií cena zahrnuje také regulovanou složku pokrývající zejména náklady na provoz energetických sítí.

Ačkoliv se objevily spekulace, že jsou ceny účtované DPI předražené o třetinu i více, tato tvrzení nemají žádný reálný základ. ERÚ výpočty dodavatelů předběžně zkontroloval a marže pokrývající obchodní riziko dodavatelů se pohybují v jednotkách procent. To, že jsou nyní ceny DPI celkově vysoké, není dáno vysokými maržemi, ale vysokými cenami elektřiny a plynu na burzách, kde pro své zákazníky energie nakupují všichni dodavatelé, včetně DPI.

ERÚ ceny DPI znovu přepočítá ve chvíli, kdy bude jasné, za jaké částky DPI energie na burze skutečně nakupovali. Nyní může ERÚ vycházet pouze z předběžných odhadů, k samotným nákupům totiž dochází průběžně. Metodika, podle které DPI ceny počítají, však podle předběžného šetření odpovídá úřadem stanovenému věcnému usměrňování.

ERÚ dnes také vyzval všechny spotřebitele, kteří po ukončení dodávek od společností ze skupiny Bohemia Energy entity přešli k DPI, aby neotáleli s výběrem standardního produktu z nabídky dodavatelů energií. I když jim DPI zajistí dodávky až na půl roku, výrazný rozdíl nyní může být v měsíčních zálohách. Zatímco běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Vzhledem k tomu, že půjde o zimní měsíce, je tato spotřeba o poznání vyšší především u domácností, které elektřinou nebo plynem topí. Přechodem k řádnému dodavateli si zálohy spotřebitelé opět rozloží podle průměru celoroční spotřeby, což sníží jejich výdaje na energie v nadcházejících měsících.

ERÚ také požádal všechny rodiny, aby v případě problémů se změnou dodavatele pomohly svým blízkým, zejména seniorům, kteří se mohou v problematice hůře orientovat. Ke stejnému kroku vyzval i municipality a poděkoval úřadům i organizacím, které spotřebitelům v tíživé situaci již radí a pomáhají. Ministerstvo i ERÚ rovněž nabízejí podrobné a průběžně aktualizované informace a návody na svých internetových stránkách.

Dále ERÚ připravuje semináře pro spotřebitelské a jiné nevládní organizace, které působí přímo v terénu. V případě zájmu je možné nabídnout potřebné informace všem, kteří se do této pomoci chtějí zapojit, například ve formě rychlého on-line školení i průběžných konzultací.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky


Hlavní zprávy