To je také poslední den pro zaplacení daně. Daňové přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, do sběrného boxu nebo zaslat poštou.
Finanční správa preferuje využít elektronické podání přes online finanční úřad, který je dostupný na webu www.mojedane.cz. Přihlášení je možné pomocí bankovní identity, občanského průkazu s čipem nebo datovou schránkou.
Pokud do 3. května poplatníci nepodají daňové přiznání a neuhradí daň, budou se jim sankce za pozdní podání a pozdní úhradu počítat od začátku zákonné lhůty, tj. od 1. dubna, a to až do dne podání nebo do dne zaplacení.
„Veřejnost může pro podání daňového přiznání využít online finanční úřad, který nabízí možnost pohodlného a jednoduchého vyplnění z domova. Finanční správa v tuto chvíli eviduje 1 623 744 daňových přiznání, které podaly fyzické osoby. Výhodou je, že poplatníci, kteří podají daňové přiznání elektronicky, mají ze zákona prodlouženou lhůtu o jeden měsíc, a to až do 1. června 2021,“ uvádí generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.
Pro úplnost uvádíme, že podaná přiznání daňovým poradcem mají lhůtu do 1. července. Generální pardon se jich netýká.
Upozorňujeme, že daňové přiznání musí za rok 2020 podat i živnostníci, kteří se přihlásili k paušální dani. Paušální režim platí až pro rok 2021 a zálohy na paušální daň placené v letošním roce jsou zálohami roku 2021 a živnostníci tudíž musí za rok 2020 přiznání k dani z příjmů podat.
Patří to mezi jeden z nejčastějších omylů ohledně daňových přiznání, na které Finanční správa upozornila: Nejčastější omyly a nejasnosti ohledně daňových přiznání. Podrobnější informace vztahující se k podání přiznání k dani z příjmů včetně formulářů a informací k jejich vyplnění, jsou dostupné na internetových stránkách Finanční správy www.financnisprava.cz.
Na webu Finanční správy naleznete i souhrnné informace k jednotlivým daním a odpovědi na nejčastější dotazy.